"Vezess Jézusunk, s véled indulunk"
Az 500 éves reformáció erdélyi emlékeinek nyomában
2018. szeptember 18-21.
HAT-18-01-0616
A Királyhágón
Nagykárolyban gróf Károlyi Sándor szobra előtt
A FOTÓPÁLYÁZAT EREDMÉNYE
I. hely
Győry Péter (7. b)
II. hely
Hadobás Nándor (7. b)
III. hely
Kocsis Bálint (7. b)
Különdíj
Domján Csenge (7. a)
Különdíj
Gál Levente (7. a)
Nagy öröm számunkra, hogy a "Határtalanul!" program keretében ebben a tanévben is részesülhettek 7. évfolyamos diákjaink abban az élményben, amit az előző tanévekben diáktársaik már megtapasztalhattak. Mivel az évfolyamon négy osztály van, ezért az utazást két részletben valósítottuk meg. Az őszi út kiváltságosai a 7. a és 7. b osztály tanulói voltak.
Útjainkat általában valamilyen tematika körá szervezzük, nem volt ez másképp most sem. Mivel közel volt még a reformáció 500. évfordulója, ezért utunkat a reformáció erdélyi emlékeinek a megtekintésére szenteltük. Röviden: egyik templomból ki, a másikba be :) De azért ennél sokkal változatosabb volt, bár tény, hogy sok templomot tekintettünk meg a négy nap során.
Hagyományainkhoz híven, ezúttal is bevontuk a diákokat, akik hol mint "honismereti vezetők", hol mint szónoki beszédet tartók és hol mint koszorúzók tűntek fel. Hiszen ez egy tanulmányi kirándulás!
Bár utunk célja elsősorban a reformáció emlékeinek a megtekintése volt, azért Nagyváradon nem hagyhattuk ki a püspöki székesegyházat, viszont a Partiumi Református Múzeumban már a tematikáé volt a főszerep, amikor megismerkedtünk a Váradi Biblia történetével. Belvárosi sétánk során Nagyvárad szecessziós épületeivel is megismerkedhettünk, valamint Ady Endrére is felhívta a figyelmünk Sipos Csaba helyi vezetőnk.
Mindig nagy élmény a Királyhágóra való megérkezés, amit egy közös fotó készítésével tettünk emlékezetessé. Ezen túl már Erdélyben vagyunk! Bánffyhunyad és Körösfő templomainak a megtekintése után érkeztünk meg a szálláshelyünkre, Torockóra, ahol mint tudjuk, kétszer kel fel a nap.
Nagy élmény diákjaink számára a helyi fiatalokkal történő találkozás. A kolozsvári Talentum Iskolába már visszajáró vendégek vagyunk, hiszen többször fogadtak bennünket az évek során. Bevált program szerint csoportokra osztottuk az osztályokat, akik a helyi gyerekek kíséretében egy önálló városfelfedezésre indultak. Addig a kísérőtanárok pedig megismerkedtek az iskola életével, működésével, gondjaikkal és örömeikkel. Közös fotóval örökítettük meg a találkozás örömét.
Kolozsvári sétánk Mátyás király szobrához, majd a Házsongárdi temetőbe vezetett, ahol egy remek feladat segítségével diákjaink kiscsoportokban fedezték fel a temető jeles síremlékeit.
Kolozsvárról Tordára vitt az utunk, ahol a tordai országgyűlésre egy szónoki beszéddel emlékeztetett bennünket Vásárhelyi Éva. Koszorúnkat is elhelyeztük a nemrégiben emelt emlékműhöz. Városi barangolásainkat a Tordai-hasadékban tett túrával frissítettük.
A harmadik napunk egy nagyenyedi látogatással vette kezdetét. A Bethlen Gábor Kollégium megtekintése, híres diákjainak az emléktáblájának a megkoszorúzását követően az enyedi diákok emlékművét kerestük meg, akiknek a történetét Jókai Mór is feldolgozta. Ezután Gyulafehérvár volt utunk következő állomása, ahol közösen megtekintettük a székesegyházat, majd önállóan barangolhattak a szépen felújított területen. Egy nagyszebeni városlátogatás után tértünk vissza szálláshelyünkre, ahol a vacsorát követően egy fergeteges táncházzal zártuk a napot, ami egyben a búcsúesténk is volt.
A negyedik nap reggelén már csomagjainkkal szálltunk fel a buszra, hiszen minden állomással egyre közelebb kerültünk otthonainkhoz. De azért még számos élmény várt ránk! Így pl. Csucsán az Ady Emlékház. A tusnádi református templomban hálát adtunk az utunkért. Nagykárolyban megtekintettük a Károlyi-kastélyt és megkoszorúztuk a szatmári béke létrehozójának, gróf Károlyi Sándornak a szobrát. Hogy meglegyen a kerete a négy napnak, Károli Gáspár szobránál idéztük fel ismét a reformáció kezdetét és emlékeztünk a bibilafordítóra. Tanulmányi kirándulásunk utolsó útja Kaplonyba vitt, ahol ferences templom kriptájában koszorút helyeztünk el gróf Károlyi Sándor és fia, gróf Károlyi Ferenc szarkofágjára. Gróf Károlyi Ferenc személyében Nyíregyháza újratelepítő földesurát tisztelhettük. Kaplonyból már csak haza vitt az utunk...
A következő hét elejére elkészült a szokásos képösszeállítás, amit az iskolatársak körében, közösen tekintettünk meg. A nyolcadikosok már tudták miről van szó, mi átéltük, az alsóbb évfolyamok pedig vágyakozva, hogy egyszer nekik is hasonló élményekben lesz részük!
"Vezess Jézusunk, s véled indulunk"
Az 500 éves reformáció erdélyi emlékeinek nyomában
2019. május 7-10.
HAT-18-01-0617
1. nap
NAGYVÁRAD-BÁNFFYHUNYAD-KÖRÖSFŐ-TOROCKÓ
Nagyváradon megtekintettük a Szent László székesegyházat...
... és kincseit
Közös fotó Lorántffy Zsuzsanna szobra előtt
Látogatást tettünk a Partiumi Református Múzeumban
Bánffyhunyadon megismerhettük a református templom kincseit...
... majd megkoszorúztuk a templom mellett Petőfi Sándor emlékoszlopát
A körösfői református templom is tele van értékekkel!
Körösfőn Vasvári Pál emléke előtt tisztelegtünk
2. nap
TORDA-KOLOZSVÁR
Tordán az Erdélynek vallási türelmet adó országgyűlésre emlékeztünk,
majd megkoszorúztuk az ennek emléket állító műalkotást
Kolozsvár - Farkas utcai református templom
Csapatunk Mátyás király szobra előtt
A Házsongárdi temetőben
3. nap
NAGYENYED-GYULAFEHÉRVÁR-NAGYSZEBEN
A Bethlen Gábor Kollégium udvarán
Koszorúval tisztelegtünk az 1849-ben meggyilkolt mártírok előtt
Gyulafehérvár - csoportkép a székesegyház előtt
Sajnos Nagyszebenben csak a város faláig jutottunk, mert a város éppen egy
politikai rendezvénynek adott helyet
4. nap
KOLOZSVÁR-CSUCSA-NAGYKÁROLY-NYÍREGYHÁZA
Búcsút vettünk a torockói szálláshelyünktől
Kolozsvár - Találkozás a Tálentum Református Iskola diákjaival és pedagógusaival
Átadtuk és átvettük az ajándékokat
Nagykárolyban a Károlyi-kastély előtt
Károli Gáspár szobra előtt
Az utolsó közös kép